WordPress Gutenberg projektas. Kodėl turime suklusti?

Asmeninė patirtis ir temos aktualumas

Pradėjęs aktyviai dalyvauti WordPress vietinės bendruomenės renginiuose Kaunas WordPress meetup ir pasaulinės WordPress marketingo bendruomenės virtualiuose susitikimuose susidūriau su nauju, negirdėtu terminu „Gutenberg“. Jis skambėjo kiekviename Kodo poetų susitikime, podcaste ir buvo pagrindinis akcentas WordPress įkūrėjo Matt Mullenweg metų apžvalgos kalboje.

Nusprendžiau susipažinti pats ir supažindinti Jus. Pasirodo šis žodis atskleidžia WordPress turinio valdymo sistemos strateginę kryptį, todėl jį verta žinoti kiekvienam WP naudotojui nepaisant nuo to kokią funkciją atlieka, instaliuoja ar administruoja. Pasirodo Gutenberg – tai kodinis blokų redaktoriaus pavadinimas paskelbtas 2017 metų birželį. Oficialus Gutenberg redaktoriaus puslapis.

Kas tas Gutenberg projektas? Kaip jis pakeis WP?

Šis demo vaizdžiai Jums atskleis apie ką eina kalba. Esmė tokia – WordPress temas ir įskiepius pakeis blokai, kuriuos susirasime bibliotekoje ir idėją administravimo panelėje susilipdysime svetainę. Nebereikės jokio programavimo ir naršymo tarp tinkamų įskiepių, nebereikės ir dizaino temų ar šablonų. Panašiai kaip WIX kuriate svetainę „drag and drop“ principu. Gutenberg blokelius kurs viso pasaulio WP bendruomenė, todėl tikėtina, kad su laiku turėsime milžinišką jų pasirinkimą ir galėsime įgyvendinti bet kokią funkciją keliais mygtuko paspaudimais. Matt Mullenweg kalbos pabaigoje jis pats atskleidė ir parodė, kad visa prezentacija buvo parengta su Gutenberg redaktoriumi. Wow, šokas. Nebereikės PPT.

Kiek Gutenberg projekto jau įgyvendinta?

Pasak WP įkūrėjo kol kas tik 20%, bet jau kiekvienas vartotojas gali išbandyti. Daugybė wordpress.org bendruomenės ir wordpress.com verslo programuotojų koncentruoja savo pastangas ir resursus į šio projekto vystymą, todėl su kiekvienu atnaujinimu atsiranda vis daugiau funkcijų ir galimybių. 2019 metais buvo išleista daugybė Gutenberg redaktoriaus dizaino atnaujinimų. WP Dizaino komanda kiekvieną savaitę penktadienį praneša apie atnaujinumus.

Kas laukia svetainių, kurios nemigruos į naują redaktorių?

Interneto svetainės sukurtos senesnėse versijose ir turinčios papildomą individualizuotą funkcionalumą negalės migruoti į naujas versijas ir taps nebeatnaujinamos. Tai bus galvos skausmas jų administratoriams. Neseniai sukurtų WP svetainių administratoriai turėtų pratintis prie naujo redaktoriaus ir pradėti planuoti turinio pritaikymą arba perkėlimą.

Kas gresia įskiepių ir temų kūrėjams?

WordPress dizaino temos ir įskiepiai yra atskiri verslai, gyvenantys iš jų kūrimo, licencijų pardavimo ir palaikymo. Daugybė ankščiau sukurtų temų ir įskiepių nebetiks naujoms WP versijoms, todėl teks juos perkurti iš naujo arba pamiršti. Tai didžiulė rizika ir galimybė viename.

Kas iš to vartotojams?

Įgyvendinus WordPress transformacijos planus gražias ir gerai veikiančias interneto svetaines galėsime kurti kelių mygtukų paspaudimu. Nebereikės ne tik WP instaliuotojų ar programuotojų paslaugų, bet ir dizainerių. Viską pasidarysite patys pasirinkę iš blokelių ir šablonų.